Plastyka brzucha

Procesy starzenia nieuchronnie powodują szereg zmian w wyglądzie naszego ciała. W przypadku brzucha pojawia się rozluźniona skóra która wraz z nadmiarami tłuszczu tworzy występy i wybrzuszenia. Abdominoplastyka czyli plastyka brzucha to zabieg chirurgiczny którego celem jest poprawa jego wyglądu. Dziś opiszemy opcje jakie mają do wyboru pacjenci rozważający poddanie się takiej operacji.

Jednym z najważniejszych elementów przy podejmowaniu decyzji odnośnie sposobu skorygowania tych niedoskonałości jest analiza chirurga odnośnie stanu zdrowia i indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Przede wszystkim  trzeba rozważyć rozmieszczenie tłuszczu. Najczęściej zabieg abdominoplastyki wiąże się z jakimś rodzajem liposukcji. Jednak nie wystarczy samo spłaszczenie brzucha, trzeba także wyprofilować jego okolice. Umiejętne odsysanie tłuszczu umożliwia wymodelowanie np. bioder tak by pasowały do nowo ukształtowanego brzucha.

efekty plastyki brzucha

Oprócz rozmieszczenia tłuszczu pod uwagę trzeba wziąć ścianę mięśniową. Jeśli występują na niej wybrzuszenia chirurg będzie chciał zacieśnić odpowiednie obszary w celu ich spłaszczenia. Napinane są nie same mięśnie lecz ich zewnętrzne pokrycie ? powięź. Wielu pacjentów próbuje pozbyć się tych wybrzuszeń poprzez odpowiednie ćwiczenia. Jednak same ćwiczenia mogą zwiększyć i  wzmocnić mięśnie ale ich skuteczność w zmniejszaniu wybrzuszeń jest niewielka. Dlatego jednym z elementów abdominoplastyki  jest aplikacja (zacieśnianie) mięśni.

W wyniku starzenia, ciąży, szybkiej utraty masy ciała zmienia się elastyczność skóry. To czy wiotkość dotyczy górnej, dolnej części czy całego brzucha decyduje o umiejscowieniu i wielkości nacięć poprzez które wykonuje się liposukcję i plikację.  Najmniejsze nacięcia wykonuje się w przypadku abdominoplastyki endoskopowej stosowanej u pacjentów którzy nie mają problemu z wiotkością skóry. Tzw. mini abdominoplastyka wykorzystuje nieco dłuższe cięcia i pozwala usunąć niewielką wiotkość w okolicy podbrzusza.  W pełnej abdominoplastyce nacięcie roszerzane jest aż do bioder, a cała procedura zakłada napinani eskóry zarówno w dolnej jaki górnej części brzucha oraz usuwanie jej nadmiarów. Innym, rzadziej spotykanym nacięciem jest cięcie w linii środkowej. Stosuje się je u pacjentów którzy bardzo szybko utracili dużą wagę i mają poważne problemy z wiotkością i nadmiarem skóry.

Wybór metody przeprowadzania abdominoplastyki zależy od analizy stanu pacjenta i jego oczekiwań. Dopiero po szczegółowej konsultacji i przeprowadzeniu odpowiednich badań chirurg zaproponuje optymalne rozwiązanie.